قالبگیری و تحویل کار

مقالات آموزشیدر صورت انتخاب کلید "تایید" خبر مورد نظر حذف کامل خواهد شد.

 
تعداد بازدید :3981 چهار شنبه 22 مرداد 1393

قالبگیری و تحویل کار


به غیر از اوردنچر که قالبگیری آن شبیه به ساخت پروتز کامل است بقیه انواع پروتزی یکسان قالبگیری میشوند این کار به دو روش صورت میگیرد:

OPEN TRAY TECHNIC
CLOSE TRAY TECHNIC


 
Open tray impression technic
ابتدا ایمپرشن کوپینگ  مخصوص اپن تری روی فیکسچر بسته میشود و سپس تری انتخاب شده و در آن حفره ای ایجاد میشود که پیچ ایمپرشن از حفره بیرون بزند بعد با ماده  سیلیکونی قالبگیری انجام میشود باید پیچ ایمپرشن از ماده قالبگیری هم بیرون زده باشد وقتی که ماده ست شد پیچ باز شده و تری  را از دهان بیرون  میاوریم.
با این روش ایمپرشن کوپینگ به همراه ماده قالبگیری از دهان خارج میشود و قبل از ارسال به لابراتوار به هر ایمپرشن یک آنالوگ بسته میشود .

Close Tray Impression Technic
در این روش از ایمپرشن کوپینگ ستفاده میشود پس از باز کردن هیلینگ  ایمپرشن کوپینگ را بر روی فیکسچر میبندیم و وتوسط پوتی سخت از ایمپرشن کوپینگ قالب میگیریم در روش بسته قالب از دهان در آورده میشود و سپس بعد از اینکه کوپینگ ها از دهان باز شدند به هر کدام یک آنالوگ بسته میشود و سپس به داخل ماده قالبگیری برگردانده  میشود و قالب جهت کستینگ به لابراتوار ارسال میشود.
قالبگیری ایمپلنت های یک تکه مثل دندان تراش خورده بصورت مستقیم انجام میشود در این صورت ایمپرشن کوپینگ و آنالوگ وجود ندارد.
بعضی از سیستمها کپ های پلاستیکی دارند که روی ایمپرشن کوپینگ قرار میگیرند که در روش بسته  به داخل ماده قالبگیری منتقل میشود .وقتی ایمپرشن کوپینگ باز شد به داخل این کپ های پلاستیکی منتقل میشوند.
بعد از مرحله  قالبگیری هیلینگ آباتمنت ها مجددا درون دهان بسته میشود.

پرو و تحویل کار
  در این مرحله هیلینگ ها از دهان باز شده و آباتمنت ها بسته  میشود و فریم تهیه شده داخل دهان چک میشود .برای اینکه موقعیت آباتمنتهای ساخته شده درست به دهان منتقل شود ممکن است از لابراتوار بخواهیم که  جیگ  تهیه کند جیگ یک وسیله آکریلی است که موقعیت آباتمنت را ثبت کرده و با آن میتوانیم آباتمنت را به دهان انتقال دهیم. پس از چک فریم کار جهت پودرگذاری ارسال میشود و  به همین ترتیب کار تمام شده داخل دهان بالانس شده و تحویل بیمار میگردد.پروتز متکی بر ایمپلنت باید در بعد باکولینگوالی باریکتر از دندان طبیعی باشد و از لحاظ اکلوژن باید کمی کوتاهتر از دندان طبیعی باشد تا حدی که اگر دندان ها با فشار بسته شوند دندان ایمپلنت شده تماس پیدا کند زیرا دندان های طبیعی دارای بافت پریودنتال هستند که هنگام جویدن وارد استخوان میشوند و تا آن موقع نباید ایمپلنت در تماس باشد وگرنه تمام نیروهای جویدن فقط به ایمپلنت ها منتقل میشوند.پیچ آباتمنت ها  برای تحویل نهایی با نیروی 25 نیوتن بسته میشوند و پروتز با سمان موقت تحویل داده میشود و در صورتیکه گیر کار دوام لازم را داشته باشد لازم نیست سمان دائمی استفاده شود.در غیر اینصورت میتوان از هر کدام از سمان های دائمی برای سمان کردن پروتز استفاده کرد در صورت تمایل نیز میتوان بخشی از پروتز را با سمان موقت و بخش دیگر را با سمان دائم تحویل داد.
پروتزهای متکی بر ایمپلنت باید شش ماه یک بار چک و جرمگیری شوند و هر دو سال یک بار رادیوگرافی انجام شود.


 

 

 


       
جهت استفاده از مطلب فوق کد زیر را کپی و در وبلاگ یا سایت خود قرار دهید
کلمات مرتبط :
  
   
 کاربر گرامی به منظور ارسال نظرات عضویت در سایت الزامی است 
 
در صورت انتخاب کلید "تایید"انتخاب مورد نظر حذف کامل خواهد شد.