شناسایی تیپ های مختلف استخوان

مقالات آموزشیدر صورت انتخاب کلید "تایید" خبر مورد نظر حذف کامل خواهد شد.

 
تعداد بازدید :1423 چهار شنبه 22 مرداد 1393

شناسایی تیپ های مختلف استخوان

شناسایی تیپ های مختلف استخوان:
 شکل زیر نمایش گر میزان تراکم استخوان میباشد


                
تیپ یک استخوان
 این استخوان بسیار متراکم بوده طوری که پیچش ایمپلنت درون آن به سختی انجام  میشود یس بنا بر  این سایز حفره ایجاد  شده باید نزدیک  به  سایز ایمپلنت باشد تا تنش بیش از حد بین فیکسچر و استخوان وجود نداشته باشد فشار بیش تر از 60 نیوتن میتواند منجر به عدم خون رسانی شود و در نتیجه ایمپلنت جوش نخورد .بعلاوه اسطحکاک بیش از حد فیکسچر با استخوان میتواند موجب ساییدگی فیکسچر بشود و در نتیجه اتصال مطلوبی بین  فیکسچر و استخوان ایجاد نشود. ممکن است  مجبور باشیم آخرین سایز دریل مورد استفاده را چند بار درون حفره به بالا و پایین حرکت بدهیم تا حفره ایجاد شده بهتر آزاد تر شود  و ایمپلنت با حد اکثر 35 نیوتن نیرو وارد حفره شود.اگر  نیروی لازم  بیش از 35 نیوتن بود باید ایمپلنت خارج شود و آخرین دریلینگ دوباره انجام شود باید مواظب بود  تا حفره زیاد از حد بزرگ  نشود.


تیپ دو استخوان
این نوع استخوان هم از تراکم بالایی بر خوردار است و حفره بایستی به اندازه ایمپلنت ایجاد شود با این تفاوت که دریل آخر فقط در ناحیه کرست استخوان  وارد میشود تا ایمپلنت گیر اولیه مناسبی داشته باشد. در صورتیکه قرار دادن ایمپلنت به راحتی انجام نشود میتوان دریلینگ را ادامه داد فقط اطمینان داشته باشیم که پایداری ایمپلنت ایمپلنت حفظ شود.

تیپ سه استخوان
برای این نوع استخوان باید آخرین دریل حذف شود تا اینکه پیچش ایمپلنت باعث افزایش تراکم استخوان شود.
بعضی وقت ها استخوان کرست مقاومی دارد ولی داخلی استخوان ضعیف است  در این مواقع لازم است دو دریل آخر حذف شوند یا فقط در ناحیه کرست دریل استفاده شود بنابر این بررسی اولیه استخوان بسیار امر حیاتی محسوب میشود.

تیپ چهار استخوان
 این کم تراکم ترین نوع استخوان  است که ازدریل فقط برای ایجاد یک روزنه   جهت ورود فیکسچر استفاده میشود و بقیه حفره توسط استوتوم یا خود ایمپلنت ایجاد میشود تا استخوان به اندازه کافی متراکم شود شاید در برخی موارد لازم باشد از پودر استخوان هم استفاده کرد.البته دریل پیلت  ممکن است به منظور انتخاب جهت تماما  وارد استخوان شود.

تیپ پنج استخوان
 این استخوانی است که هنوز کاملا شکل نگرفته وفقط زمانی میتوان در آن ایمپلنت کرد که استخوان پر تراکمی در انتهای استخوان تازه شکل گرفته  وجود داشته باشد که بتوان فیکسچر را به آن متصل کرد.
حد اقل 60 درصد طول ایمپلنت باید در استخوان قدیمی قرار بگیرد درست مثل زمانیکه بلافاصله بعد از کشیدن دندان اقدام به کاشت ایمپلنت میکنیم.
در این مبحث یک تبصره وجود دارد و این است که در یک ناحیه ممکن است مثلا استخوان پالاتال مقاومت بیشتری نسبت به استخوان باکال داشته باشد  در این صورت باید با یک فرز روند کمی ا ز استخوان پالاتال برداشت تا مقاومت این استخوان ایمپلنت  را به سمت باکال هدایت نکند در غیر  این صورت ایمپلنت ممکن است تغییر مسیر بدهد و بسمت باکال گرایش پیدا کند.

ادامه مطلب(بخیه زدن سایت جراحی)


       
جهت استفاده از مطلب فوق کد زیر را کپی و در وبلاگ یا سایت خود قرار دهید
کلمات مرتبط :
  
   
 کاربر گرامی به منظور ارسال نظرات عضویت در سایت الزامی است 
 
در صورت انتخاب کلید "تایید"انتخاب مورد نظر حذف کامل خواهد شد.