ایمپلنت فوری

مقالات آموزشیدر صورت انتخاب کلید "تایید" خبر مورد نظر حذف کامل خواهد شد.

 
تعداد بازدید :2912 چهار شنبه 22 مرداد 1393

ایمپلنت فوری


ایمپلنت فوری چیست؟

در بعضی موارد خاص اگر شرایط خیلی مساعد باشد میتوان بلافاصله تاج را به ریشه کاشته شده متصل کرد ولی احتمال شکست درمان تا 20% افزایش می یابد.
برای انجام این کار باید عرض و طول استخوان ایده آل باشد وتراکم استخوان هم به حدی باشد که بتوان ایمپلنت را با نیروی 60 نیوتن بست. پروتز این ایمپلنت باید کوتاه باشد که در هنگام جویدن به فیکسچر فشار وارد نشود و نیز باید از جنس کامپوزیت یا آکریل باشد.
ایمپلنت فوری فقط برای 5 دندان قدامی انجام میشود که جنبه زیبایی دارند.
بعد از مدت پنج ماه روکش موقت با روکش اصلی تعویض میشود.

شرایط لازم برای ایمپلنت فوری


5 دندان قدام بالا و یا فک پایین بصورت گروهی یا تک تک وجود حداقل 6 میلیمتر عرض استخوان
وجود حداقل 13 میلیمتر طول مفید استخوان
تیپ یک یا دو یا حداکثر 3 استخوانی
گیر اولیه 35 الی 60 نیوتن
رعایت بهداشت دهان ودندان
عدم وجود براکسیزم


موفقیت ایمپلنت چقدر است؟


موفقیت ایمپلنت 97% دیده شده .در 3% موارد بجای پیوند استخوان بافت لثه ای به ایمپلنت میچسبد و در این موارد بایستی ایمپلنت خارج شده و مجددا ایمپلنت جدید کاشته شود.
علت این پدیده  وارد شدن ضربه  به ایمپلنت است که منجر به تکان خوردن ایمپلنت و جوش نخوردن آن به استخوان میشود .همانطور که میدانیم برای جوش خوردن استخوان باید هیچ حرکتی وجود نداشته باشد بنابراین  وارد  شدن فشار به ناحیه میتواند منجر به جوش نخوردن ایمپلنت شود.
از دیگر مواردی که ممکن است پیش بیاید این است که بدن بیمار واکنش جسم خارجی نشان دهد و آنرا پس بزند این پدیده بسیار نادر است و اگر پیش بیاید میتوان دو ماه صبر کرد و دوباره کار را تکرار کرد و امیدوار بود بدن آنرا بپذیرد.
بهداشت دهان و دندان از شاخص های بسیار مهم در موفقیت است.
استعمال دخانیات از موارد عدم موفقیت میباشد.

فضای ایده آل برای یک واحد ایمپلنتاندازه  مناسب ایمپلنت عرض 4 میلیمتر و طول 12 میلیمتر است.این سایز ایمپلنت میتواند مناسب جهت جایگزینی دندان مولر اول باشد و بنابر این میتواند جایگزین مناسب جهت همه دندانها محسوب شود.
هر چه فشار بر پروتز کمتر باشد سایز ایمپلنت میتواند کوچکتر باشد.
کوچکترین سایز ایمپلنت قطر 3 میلیمتر و طول 8 میلیمتر است.
ایمپلنت باریکتر از 3 میلیمتر مینی ایمپلنت نامیده میشود که برای اهداف کوتاه مدت استفاده میشود مثلا ساخت پروتز موقت.
ایمپلنت با طول کمتر از8 میلیمتر ایمپلنت کوتاه نامیده میشود که برای فضاهای کم ارتفا بکار میرود. اندازه ایمپلنت کوتاه 5 یا 6 و یا 7 میلیمتر است. استفاده این ایمپلنت در فک بالا فایده ای ندارد چون تراکم استخوان در فک بالا کم است و طول کمتر از 13 میلیمتر برای فک بالا مطلوب نیست.مگر آنکه تراکم استخوان خیلی خوب باشد و یا اینکه ارتفاي استخوان اجازه استفاده از ایمپلنت طول مناسب را نداشته باشد.
حداقل ضخامت  استخوان لازم  دراطراف ایمپلنت 1 میلیمتر است هر چه اطراف ایمپلنت استخوان ضخیم تری باشد ماندگاری ایمپلنت بیشتر خواهد بود.
طول مناسب استخوان باید به اندازه ای باشد که ایمپلنت را پوشش دهد و در فک پایین 2 میلیمتر با کانال عصب تحتانی فکی فاصله داشته باشد.
فاصله  با کانال به این منظور است که متراکم شدن استخوان در زیر ایمپلنت فشاری به کانال نیاورد.

رادیو گرافی مورد نیاز اولیه
در قدم اول یک پانورکس برای مطالعه اولیه لازم است. در این کلیشه ما میتوانیم ارتفاع استخوان را تخمین بزنیم وطرح درمان اولیه را تنظیم کنیم.
در این کلیشه همچنین میتوان بزرگ شدن سینوس را مورد مطالعه قرار داد.
قبل ازشروع درمان ایمپلنت باید تمامی کارهای دندانی دیگر انجام شود و بعد از آن اقدام به ایمپلنت کردن نمود.
پس از طرح درمان  اولیه  باید دستور سی بی سی تی داد تا طول و عرض استخوان اندازه گیری دقیق شود.
سی بی سی تی با فواصل 2 میلیمتر طول و عرض استخوان را بطور واقعی نشان میدهد.
یکی از مزایای استفاده از سی بی سی تی تشخیص فرو رفتگی استخوان لینگوال در ناحیه  6 و 7 پایین است. این ناحیه در رادیوگرافی قابل تشخیص نیست.پرفوریشن این ناحیه باعث خونریزی شدید میشود.
زاویه  قرار گرفتن باکو لینگوالی ایمپلنت در سی بی سی تی قابل بررسی میباشد و دیگر اینکه میتوان به کمک سی بی سی تی میزان کوتاه کردن استخوان برای رسیدن به ضخامت مناسب استخوان جهت قرار دادن ایمپلنت را مورد بررسی قرار داد.
از لحاظ قانونی هیج ایمپلنتی نباید بدون سی بی سی تی انجام شود.
متاسفانه سی بی سی تی هم میتواند خطا داشته باشد پس بهتر است شرایط کلینیکی مورد بررسی دقیق انجام شود و تنها به رادیوگراف اکتفا نکنیم. به همین منظور جراحی با فلپ نسبت به جراحی فلپ لس ترجیح داده میشود.ادامه مطلب(تشریح پروتز دندان )


       
جهت استفاده از مطلب فوق کد زیر را کپی و در وبلاگ یا سایت خود قرار دهید
کلمات مرتبط :
  
   
 کاربر گرامی به منظور ارسال نظرات عضویت در سایت الزامی است 
 
در صورت انتخاب کلید "تایید"انتخاب مورد نظر حذف کامل خواهد شد.