ایمپلنت های دندانی:

مقالات آموزشیدر صورت انتخاب کلید "تایید" خبر مورد نظر حذف کامل خواهد شد.

 
تعداد بازدید :1691 سه شنبه 21 مرداد 1393

ایمپلنت های دندانی:

ایمپلنت های دندانی:

از هزاران سال پیش بشر در فکر جایگزینی دندانهای از دست رفته بوده است .روشهای گوناگون با مواد مختلف ا متحان گردید بالاخره دکتر Branemark سوئدی موفق گردید ایمپلنتی(implant) از جنس تیتانیوم را بعنوا ن پایه جایگزین کننده ریشه بصورت علمی عرضه کند .از آن به بعد تمام پیشرفتهای علم معطوف به فرم ایمپلنت وسطح ایمپلنت گردید .تا بیشترین موفقییت دراز مدت را دا شته با شد .تا چند سال پیش ایمپلنت یک عمل لوکس برای افراد خاص به حساب می آمد و تعداد کمی از دندانپزشکان این عمل راانجام می دادند ولی امروزه بگسترش علم ایمپلنت و ساده تر شدن روند کاشت دندان و برگزاری گسترده تر کلاسهای آموزش ایمپلنت .این معجزه دندانپزشکی در دسترس همگان قرار دارد .امری که تا چند دهه گذشته متصور نبود .سالیان قبل دندانپزشکان می بایست توضیحات مفصل در باره ایمپلنت و لزوم آن جهت جا یگزینی دندانهای از دست رفته برای مراجعین بدهد و آنها را جهت ایمپلنت کردن توجیه کنند ولی امروزه در صد زیادی از عمل های ایمپلنت به در خواست خود مراجعین صورت می گیرد.     چند سئوال متداول در یاره ایمپلنت های دندانی:

    1- ایمپلنت implant  دندانی چیست؟
    ایمپلنت دندانی قطعه ای از فلز تیتانیوم است که اغلب به شکل ریشه دندان می باشد و داخل استخوان فک قرار داده میشود .ایمپلنت دندانی بعنوان پایه ای جهت قرار دادن پروتز روی آن استفاده می شود و باز سازی تاج دندانهای از دست رفته با استفاده از این پایه ایمپلنت مقدور می گردد.

    2- چه کسانی کاندید  ایمپلنت  هستند ؟
افرادی که به هر علتی دندان ازدست داده باشند کاندید ایمپلنت هستند ایمپلنت جهت جایگزینی دندان تا بازسازی همه دندانها را در بر می گیرد .در مورد از دست دادن یک یا چند دندان دیگر نیازی به تراش دندانهای مجاور بعنوان پایه پروتز نیست .ایمپلنت داخل استخوان قرار می گیرد و روکش روی همان ایمپلنت بدون اتکاءبه دندانهای مجاور قرار داده می شود .
    در مورد بیمارانی که دندانهای زیاد یا همه دندانها را از دست داده باشند .با قرار دادن چند ایمپلنت در فک آنها و استفاده از آنها بعنوان پایه می توان پروتز متکی بر ایمپلنت جهت جایگزینی دندانهای از دست رفته قرار داد .در مورد بیماران کاملأ بی دندان می توان با قرار دادن حداقل دو ایمپلنت در هر فک پروتزی متحرک ولی محکم و بدون لغزش و لقی در اختیار بیمار قرار داد.
    حتی در مورد بیماران بی دندان که در حال استفاده از پروتز متحرک هستند می توان با قرار دادن دو پایه ایمپلنت در فک آنها همان پروتز را با کمترین هزینه کاملأ محکم و باثبات کرد .

    3-جنس ایمپلنت های دندانی چیست ؟
 
اجزاء تشکیل  دهنده  ایمپلنت های  دندانی کدامند؟جنس ایمپلنت های دندانی از فلزات مختلف و حتی سرامیک ها هستند ولی اغلب ایمپلنت های دندانی از جنس تیتا نیوم هستند .
    ایمپلنت های دندانی از دو جزءاصلی تشکیل شده اند : 1- فیکسچر  2- اباتمنت
    فیکسچر ایمپلمت داخل استخوان قرار دارد و قسمت اباتمنت ایمپلنت روی آن قرار می گیرد و نهایتا روکش چینی با فرم دندان روی آن قرار می گیرد .

    4-میزان موفقیت  ایمپلنت های  دندانی چقدر است ؟
امروزه بطور متوسط بیش از 95 درصد موفقیت در کاشت ایمپلنت های دندانی وجود دارد ولی درصد میزان موفقیت در ایمپلنت های دندانی به موارد زیر بستگی دارد :
   
الف- بیمار   ب- دندانپزشک   ج- ایمپلنت   د- مراقبت های بعدی

    الف) بیمار:بیمار باید از سلامت برخوردار باشد ، بیماری مزمن ضعیف کننده سیستم ایمنی بدن نداشته باشد.اخیرا مشکل شدید قلیی (جراحی قلب یا انفارکتوس ) نداشته باشد. دیابت کنترل نشده ورادیوتراپی وبیماری لثه و دهان نداشته باشد.فرد همچنین استعمال سیگار و مشروبات الکلی از عوامل محدود کننده عمل ایمپلنت می باشد.

    ب) دندانپزشک :دندانپزشکی که ایمپلنت را انجام می دهد باید دوره های لازم ایمپلنت را دیده باشد و مهارت و تجربه کافی در انجام ایمپلنت داشته باشد ،همچنین تمام شرایط بیمار از نظر سلامت بدن و فاکتوهای مهم داخل دهانی را ارزیابی کند وبا رعایت اصول کنترل عفونت مبادرت بر انجام عمل ایمپلنت نماید.

    ج)ایمپلنت:فاکتور مهم دیگر در مورد میزان موفقیت ایمپلنت مخصوصا در دراز مدت خود ایمپلنت می باشد .امروزه شرکت های سازنده ایمپلنت بسیار زیاد و متنوع هستند .قیمتهای ایمپلنت بسیار متنوع است و هر کدام از کمپانیهای سازنده روی نکاتی تاکید دارند که در ساخت ایمپلنت از آن بهره جسته اند. دندانپزشک با توجه به بودجه بیمارومسائل تکنیکی ومزیت های ایمپلنت در محدوده قیمت مورد نظر ، مبادرت به انتخاب یک سیستم می کند .
    در کل ایمپلنتی مناسب است که میزان جوش خوردن آن به فک، بالا باشد(osseointegration) و میزان تحلیل استخوان اطراف ایمپلنت در طول زمان کمتر باشد .

    د)مراقبتهای بعدی : بیمار نقش بسیار مهمی در طول عمر ایمپلنت و موفقیت دراز مدت آن دارد عدم استعمال دخانیات و مشروبات الکلی و رعایت بهداشت دهان و دندانها و لثه ،مراجعات منظم به دندانپزشک و اطمینان از سلامت لثه و عدم وجود جرم دندانی و پوسیدگی در دندانهای دیگر همه و همه موفقیت دراز مدت ایمپلنت را افزایش می دهد.


    5- کاشت ایمپلنت های دندانی به چه صورت است ؟
    کاشت ایمپلنت در مطب دندانپزشکی و با بی حسی موضعی (نظیر معالجات متداول دندانها) و توسط جراح دندانپزشک ورزیده انجام میگیرد.برای کاهش احتما ل درد و عفونت ممکن است دندانپزشک داروهائی تجویز کند که قبل و بعد از عمل کاشت ایمپلنت مورد استفاده قرار گیرد.
    6- طول درمان ایمپلنت چقدر است؟
    طول مدت جراحی معمولا از نیم ساعت تا دو ساعت می باشد و بسته به تعداد ایمپلنتها و شرایط فکی بیمار تغییر می کند .در مواردی که علاوه بر کاشت ایمپلنت نیاز به پیوند استخوان و یا تغییر شرایط کف حفره سینوس در فک بالا نیاز باشد ،زمان کاشت ایمپلنت بیشتر خواهد بود .
    پس از کاشت ایمپلنت تا قرار دادن پروتز روی آن زمانی حدود 6هفته تا 3ماه موردنیازاست ،تا کاملا ایمپلنت ها در شرایط بدور از تکان و لرزش به آرامی به استخوان فک بیمار جوش بخورد و ایمپلنت در جای خود کاملا محکم شود سپس دندانپزشک مبادرت به قرار دادن پروتز روی ایمپلنت می کند .البته در مواردی باتوجه به کمیت استخوانی فک بیمار و نوع ایمپلنت خاصی که طراحی شده است تا بار گذاری فوری روی آن صورت گیرد ،بنا به تشخیص جراح دندانپزشک می توان بلافاصله پس از جراحی کاشت ایمپلنت ،پروتز را روی ایمپلنت قرار داد.

    7- عوارض جراحی  ایمپلنت  چیست؟
    پس از جراحی ایمپلنت بسته به مدت زمان کیفیت استخوان و واکنش های بافتی بیمار،مقداری درد و تورم در ناحیه جراحی ایمپلنت قابل پیش بینی است که در صورت لزوم جراح دندانپزشک قبل و بعد از عمل کاشت ایمپلنت با تجویز داروآنرابه حداقل می رسند.

    8- نقش ایمپلنت در حفظ استخوان فک چیست ؟
    حجم استخوان فک علاوه بر کارآیی آن بعنوان محافظ ریشه دندان در ظاهر افراد هم تاثیربه سزائی دارد .ایمپلنت های دندانی در نقاطی که دندان از دست رفته است می توانند حجم استخوان فرد را حفظ کنند ودر بهبود کیفیت زندگی افراد تاثیر به سزائی بگذارد .

    9- هزینه انجام  ایمپلنت  چقدر است ؟
    هزینه انجام ایمپلنت در بسیاری موارد با انجام درمانهای سنتی تفاوت چندانی ندارد .
    فاکتورهای تعیین کننده هزینه خود ایمپلنت ،دستمزد جراح دندانپزشک ، هزینه مواد مصرفی اضافی در صورت لزوم (پودرپیوند استخوان ) و هزینه لابراتواری می باشد،که البته بهتر است قبل از انجام عمل ایمپلنت بطور شفاف هزینه مربوط به ایمپلنت مورد توافق قرار گیرد .


    10- آیا درمان ایمپلنت با دندانپزشکی زیبائی همسو است ؟
    امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی ایمپلنت ،بیشترین توجه معطوف به زیبائی دندانهای متکی بر ایمپلنت به همراه موفقیت دراز مدت آنها است .تطابق فرم وظاهر استخوان ناحیه ای که ایمپلنت در آن قرار دارد با بقیه فک و هماهنگی دندان جایگزین شده توسط ایمپلنت با بقیه دندانهااز هنر دندانپزشک است .البته لازم به ذکر است که همیشه درمان ایده آل تامین زیبائی 100درصد را نمی کند و با توجه به شرایط موجود مخصوصا حجم لثه و استخوان فک بیمار جراح دندانپزشک متبحر، بالاترین حد زیبائی را در کاشت ایمپلنت لحاظ می کند.


       
جهت استفاده از مطلب فوق کد زیر را کپی و در وبلاگ یا سایت خود قرار دهید
کلمات مرتبط :
  
   
 کاربر گرامی به منظور ارسال نظرات عضویت در سایت الزامی است 
 
در صورت انتخاب کلید "تایید"انتخاب مورد نظر حذف کامل خواهد شد.