راه ها و روش های درمان دندان های فاصله دار

مقالات آموزشیدر صورت انتخاب کلید "تایید" خبر مورد نظر حذف کامل خواهد شد.

 
تعداد بازدید :2172 شنبه 7 تیر 1393

راه ها و روش های درمان دندان های فاصله دار

دندان هایی که با فاصله از هم واقع هستند مشکلاتی از لحاظ زیبائی برای بیمار ایجاد میکند که پرداختن به درمان آن دغدغه چنین افرای هست بخصوص برای اشخاصی که در سنین جوانی هستند و به زیبائی خود اهمیت میدهند. نخست به علت بوجودآمدن چنین عارضه میپردازیم. البته برخی هم فاصله بین دندان ها را دوست دارند و مشکل خاصی با این مسئله ندارند.

 علت عمده ردیف نبودن دندانها ارثی میباشد به این صورت که داشتن دندانهای درشت در یک فک کوچک باعث میشود که دندانها فضای کافی برای رشد نداشته و در نتیجه دندانها در اصطلاح عامیانه روی هم درآمده و باعث نامرتب شدن دندانها میگردد و بر عکس وقتی که دندانهای ریز و کوچک در یک فک بزرگ قرار گیرد دندانها نمائی فاصله دار پیدا کرده و بخصوص این وضعیت بنا به علل خاصی بیشتر در دندانهای جلو بیشتر خوش را نشان میدهد و در نتیجه از لحاض زیبائی مشکلاتی را برای فرد ایجاد میکند.علت پدیدآمدن این ناهنجاری در روابط فک با دندان به این خاطر است که کد ژنتیکی دندانها با فک و ضمائم آن در دو محل جداگانه قرار دارد و لذا یک فرد ممکن است دندانها ریز را از پدرش به ارث برده و فک بزرگ را از مادر به ارث ببرد  یا برعکس و در نتیجه این نوع ناهنجاریها بوجود میاید.

کلا برای درمان این ناهنجاریها نیازمند ارتودنسی یا ردیف کردن دندانها هستیم ولی برای مورد خاص مورد بحت که وجود دندانهای فاصله دار بخصوص در دندانهای جلوئی است صرفا با درمانهای ارتودنسی نمیتوان به درمان آن اقدام کرد . بخصوص که در بعضی مواقع بستن چنین فضاهائی باعث ایجاد مشکلات دیگری از لحاظ زیبائی خواهد شد که از حوصله این بحث خارج است .لذا باید دنبال درمانهای دیگری برای این نوع مشکلات  بود.به این عکس دقت فرمائید ….. بیمار دچار یک فاصله بین دو دندان پیشین خود میباشد که اصلا نمای مطلوبی ندارد ….. این بیمار هیچ مشکلی از لحاظ روابط فکی ندارد و سایر دندانهایش نیز به طور طبیعی میباشد . البته در مورد این بیمار مشکل بوجود آمده ناشی از عدم تناسب اندازه دندان با فک نیست و علت آن است که مهار لب این فرد بزرگنر از حد بوده و تا ناحیه فضای بین دو دندان پیشین توسعه پیدا کرده و در زمان رویش دو دندان پیشین باعث ایجاد فضا بین این دو دندان شده .در صورتی که مهار لب این بیمار به موقع جراحی میشد و کوچکتر میشد این مشکل از لحاض زیبائی برای بیمار بوجود نمیامد ولی الان نمیشد چنین کاری کرد و ناچار باید از راههای دیگری برای تامین زیبائی اقدام کرد .

 بهترین راه برای درمان این فاصله استفاده از کامپوزیت نوری است . بدین صورت که با استفاده از مواد هم رنگ که برای ترمیم دندانهای قدیمی استفاده میشود این فضاها پوشیده میشود، مانند عکس زیر

در این نوع ترمیم از دندان هیچ مقدار برداشت نشده و تراش داده نمیشود بلکه با استفاده از تکنیک هائی این مواد چسبندگی محکمی با دندان پیدا میکنند . با مراقبت معمولی سالهای سال میتوان از آن استفاده کرد و خدای نکرده اگر به هر علتی این نوع ترمیم آسیب ببیند دوباره در عرض ۲۰ دقیقه دوباره قابل ترمیم و باز سازی میباشد و حسن دیگر آن اینست که در صورتی که نخواستیم دوباره میشود برداشت و دندانها را به حالت اول برگرداند .چیزی که هیچوقت بیمار بعد از دیدن زیبائی ایجاد شده راضی نخواهد شد .با این نوع ترمیم ها بخوبی میشود غذا خورد و مسواک زد و فعالیت های روزانه داشت وهمراه با جرمگیری سالانه بایک پالیش شفافیت اولیه خود را دوباره باز میابد .

منبع: سایت مجله دندان پزشکی
ارثی |زیبائی |فاصله بین دندان ها |ارثی |ارتودنسی

 

مرتبط
 

طول دوره درمان ارتودنسی

زیبایی در دندانپزشکی و عوارض روانی بدشکلی دندان ها

مختصری در مورد ترمیم های دندان

وظیفه بیماران حین درمان ارتودنسی چیست و آیا نیاز به رژیم غذایی خاصی است؟

کشیدن دندان یا نکشیدن دندان در ارتودنسی:کدامیک؟

       
جهت استفاده از مطلب فوق کد زیر را کپی و در وبلاگ یا سایت خود قرار دهید
کلمات مرتبط :
  
   
 کاربر گرامی به منظور ارسال نظرات عضویت در سایت الزامی است 
 
در صورت انتخاب کلید "تایید"انتخاب مورد نظر حذف کامل خواهد شد.