بخش دوم:دهان و ارتباط آن با سلامتی بدن

مقالات آموزشیدر صورت انتخاب کلید "تایید" خبر مورد نظر حذف کامل خواهد شد.

 
تعداد بازدید :2485 پنج شنبه 20 آذر 1393

بخش دوم:دهان و ارتباط آن با سلامتی بدن

دندان قروچه و سلامت مفاصل

در بیشتر موارد، دندان قروچه که نام علمی آن «براکسیزم» است، خطر جدی ایجاد نمی کند، اما زمانی که کار تبدیل به یک عادت دائمی و جدی شود، می تواند باعث بروز التهاب در مفاصل فک پایین شود. این مشکل نیز می تواند دردناک بوده و حتی باعث گوش درد و یا سردرد شود.
دندان قروچه|سیگار|سرطان|زبان |میکروب

 


بدون شک دندان قروچه برای سلامتی دندان ها مضر خواهد بود، چون می تواند مینای دندان را با آسیب جدی روبرو کرده و دندان ها را حساس کند. در نتیجه امکان ترک خوردگی و یا شکستگی دندان ها بیشتر می شود.


دهان، سیگار و سرطان

سیگار کشیدن به سلامت دهان و دندان آسیب زده و خطر ابتلا به بیماری های مرگبار مانند سرطان را افزایش می دهد.

اگر اخیرا و یا به مدت دو تا ده سال است که سیگار می کشید، بهتر بدانید ترک آن می تواند کمک زیادی به کاهش خطر ابتلا به سرطان دهان یا ریه، بیماری های قلبی و نفخ کند و باعث بهبود زودهنگام زخم های دردناک دهان شود.

توصیه می کنیم همین الان تصمیم بگیرید که پاکت بعدی سیگار را خریداری نکنید، چون سیگار علاوه بر اینکه زیبایی ظاهری تان را به خطر می اندازد، باعث کاهش حساسیت بویایی و چشایی می شود، دهان و نفس را بد بود می کند، ترتیب دندان ها را به هم ریخته و آنها را زرد و بدرنگ می کند.

نتیجه ی مهم دیگری نیز دارد: اینکه یکی از عوامل اصلی افتادن دندان ها در بزرگسالی است.سلامت زبان و میکروب ها

روی زبان ما پر از برجستگی هایی است که پرزهای چشایی نام دارند. سطح زبان می تواند محل خوبی برای باکتری ها باشد.

 نتایج پژوهشی که در دانشگاه میشیگان آمریکا انجام شده است نشان می دهد که حدود یک سوم گونه های مختلف باکتری های موجود در زبان، روی هیچ نقطه دیگری از دهان وجود ندارند.

 میکروب های زبان می توانند باعث ایجاد بوی بدن دهان شده و روی حس چشایی تاثیر منفی بگذارند. علاوه بر این، باکتری ها تکثیر شده و به دیگر نقاط دهان سرایت می کنند. تکثیر این باکتری ها می تواند باعث زرد، سفید یا سیاه شدن زبان شده و به آن حالت پرزداری بدهند.

عادت کنید که در هر بار مسواک زدن، روی زبان تان را نیز به آرامی تمیز کنید. از مسواک های تمیزکننده زبان استفاده کنید که به اشکال و اندازه های مختلف به فروش می رسند. البته مسواک معمولی نیز می تواند کارساز باشد.

سعی کنید تا انتهای زبان را تمیز کنید، فقط مراقب حالت تهوع باشید.      
جهت استفاده از مطلب فوق کد زیر را کپی و در وبلاگ یا سایت خود قرار دهید
کلمات مرتبط :
  
   
 کاربر گرامی به منظور ارسال نظرات عضویت در سایت الزامی است 
 
در صورت انتخاب کلید "تایید"انتخاب مورد نظر حذف کامل خواهد شد.