سایر خدمات | drmhosseini.com

پروتز

بر حسب تعداد یا محل دندان‌های از دست رفته یا شدت تخریب دندان‌ها می‌توان از طرح درمان‌های متفاوتی استفاده کرد. به‌طور کلی 2 نوع درمان پروتز وجود دارد:
متحرک ، ثابت
پروتز متحرک همان‌طور که از نامش هم پیداست شامل درمان‌هایی است که پروتز در آن متحرک بوده و قابل خارج کردن از حفره دهان است. خود پروتزهای متحرک دو نوع هستند: کامل و پارسیل.
پروتز کامل همان دندان مصنوعی‌های معروفی هستند که به‌دنبال از دست رفتن دندان‌های یک یا هردو فک ساخته می‌شوند و اغلب افراد مسن از همین دست دندان‌ها استفاده می‌کنند. اگر هم فرد تعدادی از دندان‌های خود را از دست داده باشد، می‌توان از پروتزهای پارسیل استفاده کرد. این پروتزها که به پلاک‌های متحرک معروف هستند به وسیله قلاب‌های فلزی به دندان‌های باقیمانده گیر می‌کنند.
نوع دیگری از پروتزهای متحرک که در حال حاضر رواج بیشتری در کشور ما پیدا کرده «اور دنچر» است. در اوردنچر ریشه‌های قابل نگهداری دندان‌های جلویی (عمدتاَ دندان نیش) درمان ریشه شده و پروتز متحرک کامل با اتصالات مخصوصی به این ریشه‌ها متصل می‌شود. حسن بزرگ این پروتزها تحلیل بسیار کمتر استخوان فک و گیر بالاتر آنها در مقایسه با پروتزهای کامل عادی است.
پروتزهای ثابت یا همان روکش‌های چینی رایج‌ترین روش درمان در تمام دنیا برای جایگزین کردن یک یا دو دندان از دست رفته در شرایطی است که دندان‌های کناری در دهان وجود دارند. همچین پروتز ثابت اصلی‌ترین درمان برای بازسازی دندان‌های تخریب شده‌ای است که امکان انجام درمان‌های عادی ترمیمی برای‌شان وجود ندارد. اگر یک یا چند دندان از دست رفته باشند و دندان‌های کناری وجود داشته باشند می‌توان دندان‌های کناری را تراش داده و یک پل (بریج) روی این پایه‌های باقیمانده سوار کرد که دندان یا دندان‌های غایب را جایگزین می‌کند.
معالجه ریشه دندان
وقتی پوسیدگی دندان عمیق شود و به پالپ دندان ( قسمت مرکزی دندان که حاوی عروق و اعصاب است ) برسد ؛ درمان ریشه دندان (عصب کشی ، روت کانال تراپی ، اندو ) لازم است. برای درمان کانال ریشه لازم است که بعد از حذف پوسیدگی و عفونت ، کانال ها تمیز شده و برای جلوگیری از عود عفونت با مواد خاص پرشوند. این درمان نیاز به مهارت بالای دندانپزشک داشته و همچنین وقت گیر است و معمولا در چند جلسه انجام می شود . البته باید توجه داشت که به غیر از عفونت ،‌وارد شدن ضربات شدید به دندان نیز می تواند باعث از بین رفتن عروق و اعصاب دندان شود که در این مورد نیز درمان کانال ریشه ضروری است .
چه زمانی درمان ریشه تکرار می شود؟
هنگامی که درمان ریشه دندان ناموفق باشد ، درمان مجدد صورت می گیرد . آلوده شدن مجدد ریشه دندان توسط باکتری ها عامل اصلی نیاز به درمان مجدد است که خود ، علل مختلفی می تواند داشته باشد .
کانال ریشه دندان ، ساختاری پیچیده دارد که درمان را نیز دشوار می کند ، به علت این پیچیدگی همواره این امکان وجود دارد که کانال های دندان به طور کامل در طی درمان اولیه درمان نشوند و حتی بعضی از کانال ها پیدا نشوند ؛ در نتیجه پالپ عفونی در داخل کانال مانده و پس از مدتی و گاهی بلافاصله بعد از درمان باعث دندان درد و یا دیده شدن علائم رادیوگرافی نشان دهنده شکست درمان قبلی شود.

دندانپزشکی اطفال
شامل دانش و اعمالیست که به معالجه و پیشگیری از بیماریهای دهان و دندان در محدوده سنی 3 تا 12 ساله می پردازد .
آموزش بهداشت دهان و دندان به والدین و بکارگیری روشهای بهداشتی از زمان رویش اولین دندان شیری در دهان یعنی حدود 6 ماهگی به بعد ، آشنایی والدین به اهمیت نگهداری دندانهای شیری و آگاهی از زمان رویش و افتادن دندانهای شیر ی و دائمی کمک فراوانی در همکاری و سهیم کردن اولیا در حفظ دندانهای شیری خواهد داشت .
اولین ویزیت دندانپزشکی پس از رویش اولین دندانهای شیری در سن یکسالگی امکان پذیر است . آگاهی والدین در حذف و عوارض عاداتی چون مکیدن انگشت ، جویدن ناخن ، خوردن پستانک و تنفس دهانی به مدت طولانی ، در تشویق کودکان مؤثر می باشد .
ترمیم و پالپوتومی و پالپکتومی دندانها ی شیری : پس از مصرف مواد قندی بهتر است والدین برای پیشگیری از پوسیدگی دندانهای شیری دندانهای کودکان خود رامسواک بزنند و نخ دندان بکشند و به او مسواک زدن را بیاموزند و در صورت مشاهده علائم پوسیدگی چنانچه تا افتادن دندان بیش از دو سال مانده باشد جهت پیشگیری از عفونت و ایجاد آبسه و کشیده شدن دندان شیری با مراجعه به دندانپزشک آن را تر میم نمایند چنانچه پوسیدگی عمیق بوده ولی آبسه ای ایجاد نشود عصب کشی دندان شیری با خارج کردن پالپ و ترمیم آن عمل پالپوتومی وپالپکتومی میسر می شود.
.ترمیم دندان های شیری و ماندگاری آن حتی برای چند سال به جویدن و هضم غذا و رشد کودک ، رویش منظم و بجای دندان دائمی و تکامل عضلانی و فکی .صورت کمک فراوانی می کند
فلوراید تراپی : در سنین پیش دبستانی بعلت کاهش میزان فلوراید آب آشامیدنی عمل فلوراید تراپی با استفاده ازژلهای خوش طعم فلوراید بر روی دندانهای آسیای شیری و دندانهای دائمی تازه رویش یافته ، روش مناسبی در پیشگیر ی از پوسیدگی و افزایش مقاومت دندان تا 6 ما ه مؤ ثر می باشد در سنین دبستان استفاده از دهانشویه سدیم فلوراید حداقل هفته ای 2 تا 3 بار در .پیشگیری از پوسیدگی تأ ثیر دارد.
شیار درمانی : عمل شیار درمانی یا فیشور سلینت یکی دیگر از روشهای افزایش مقاومت دندان و پیشگیری از پوسیدگی تا مدت طولانی تر ( 10 تا 15 سال ) می باشد . در این روش از مواد همرنگ و رقیق و رزینی برای مهر و موم کر دن شیار های عمیق و منافذ دندانی در سطح جونده که بیش از 70 % پوسیدگها از آنجا آغاز میشود استفاده می گردد در شیار درمانی دندانها ابتدا بروساژ و تمیز شده ، و بدون تراش و یا با تر اش بسیار کم ، تمیز و خشک شده و توسط نور دستگاه مواد سیلانت در یک جلسه سفت و محکم می شود. انجام شیار درمانی نباید مانع از مسواک زدن و نخ کشیدن لای دندانها شود . بهترین سن برای شیار درمانی بین 6 تا 12 سال و در مورد دندانهای آسیای شیری و دائمی تازه رویش یافته صادق می باشد.
( SM )فضا نگهدار: عوارض کشیدن بموقع دندانهای شیری مانند درد و خونریزی کمتر ازکشیدن دندانهای دائمی است چنانچه دندانهای شیری بیش از دو سال زودتر از موقع یا حتی 9 ماه دیرتر از موقع محدوده رویش دندانهای دائمی اتفاق افتد
وجود دندانهای شیری بعنوان مانع و کشیدن زودتر از موقع آن ممکنست دندانهای طرفین به سمت فضای خالی حرکت کرده با تنگ شدن فضا باعث رویش نامنظم دندانهای دائمی می گردد . برای جلوگیری از چنین پیشامدی پس از کشیدن دندان شیری با قالب گیری و ساخت وسیله ای بنام فضا نگهدار یا اس ام که به دو صورت ثابت و متحرک ساخته میشود ، رویش منظم دندانهای دائمی تضمین می گردد . در فضا نگهدارهای ثابت و متحرک بهداشت مرتب دندانها و فضا نگهدار ، نخوردن مواد چسبنده و سفت ، معاینات مکرر توسط دندانپزشک توصیه میشود .

جرم گیری و بروساژ
بزاق ما به طور معمول دارای املاح زیادی است که قدرت رسوب کردن را دارند. این املاح معمولاً در جاهایی که با غذا و مسواک کمتر در تماس است رسوب می کنند. رسوب این املاح همراه است با ایجاد بستر مناسب برای جایگزینی میکروبهایی که به طور طبیعی در دهان وجود دارد و رشد و تکثیر آن … اضافه شدن پروتئین های موجود در غذا و بزاق و همچنین لاشه سلولهای مرده بافت های مختلف دهان در مجموع باعث افزایش حجم این رسوبات شده وبه مرور جرم تشکیل می شود و در دهان قابل مشاهده می شود. چیزی که مهم است این است که ما معمولاً مقدار کمی از جرم تشکیل شده را می توانیم مشاهده کنیم و قسمت عمده این جرم با تخریب لثه در زیر لثه تخریب شده جایگزین شده و از دید مستقیم ما پنهان می ماند و مسئله مهمتر اینکه این جرم های تشکیل شده پر از میکروبهای مختلف است و با مسکواک زدن هم تمیز نمی شود و این میکروبها بین ۲۰ الی ۴۰ درصد جرم تشکیل شده را تشکیل می دهد و افت چسبنده لثه را که محکم به دندان چسبیده را بمرور تخریب کرده و بافت نگهدارنده حیاتی لثه را تخریب کرده و باعث سست شدن پایه های دندان می شود. پس نتیجه می گیریم که با جرم گیری و تمیز کردن این جرم های تشکیل شده بر روی دندان از روند تخریب لثه جلوگیری کنیم.
چند نکته در مورد جرم گیری:
. مطمئن باشید که با دقت در صحیح مسواک زدن ، تشکیل جرم به حداقل خواهد رسید. اگر موقع مسواک زدن دیدید که از ناحیه ای از لثه هایتان خون می آید، بدانید که آن ناحیه دچار مشکل است و به دندانپزشک خود مراجعه کنید. ناحیه ای که خون می آید بیشتر مسواک بزنید و از خونریزی آن نترسید. مطمئن باشید با خوب مسواک زدن و بیشتر مسواک زدن آن ناحیه خونریزی خیلی کاهش پیدا خواهد کرد .
- در صورتی که جرم زیادی داشتید و بعد از جرم گیری دندانهایتان به سرما و گرما حساس شده زیاد نگران نباشید به مرور رفع خواهد شد.
- بعد از جرم گیری حتماً از دهانشویه مناسب استفاده نمایید تا در بهبود زخمهای به جا مانده از جرم موثر افتد. استفاده مداوم از دهانشویه ها زیاد توصیه نمی شود و یک هفته بعد از جرم گیری می توانید استفاده از دهانشویه را قطع نمایید.
- هیچ آنتی بیوتیکی قبل و بعد از جرمگیری نیاز نیست. در موارد خاص حتماً دندانپزشک تجویز خواهد کرد.