مراحل ساخت ایمپلنت

مقالات آموزشیدر صورت انتخاب کلید "تایید" خبر مورد نظر حذف کامل خواهد شد.

 
تعداد بازدید :4535 چهار شنبه 22 مرداد 1393

مراحل ساخت ایمپلنت

مراحل ساخت  ایمپلنت

ابتدا باید فلز تیتانوم توسط حرارت دیدن به  گرید مورد نظر رسیده باشد و یا آلیاژ آن تهیه شود بعد از آن مفتول هایی با قطر های لازم ساخته میشود این قطر ها به اندازه قطر ایمپلنت هایی است که باید تولید شود.
بعد از این مرحله مفتول ساخته شده به طول های مورد نظر تقسیم میشود که این اندازه ایمپلنت را تعیین میکند.
از این قسمت به بعد هزینه تولید بالا میرود زیرا قطعات برش خورده باید تک تک به ماشین CNC وصل شده و سطح خارجی و داخلی آن تراشیده شود هر چه گرید تیتانیوم سخت تر باشد میزان  فرسودگی فرز های الماسی بیشتر خواهد بود و در نتیجه باید زودتر تعویض شوند.عدم تعویض فرز های ماشین تراش باعث میشود رزوه های ایمپلنت چه در داخل و چه در خارج آن دقت لازم را نداشته باشد.
حالا باید ایمپلنت ها سند بلاست شوند برای اینکار از اکسید آلومینیوم استفاده میشود برای کیفیت بهتر پودر مصرف شده از یک سو وارد مخزن سند بلاست شده  و توسط ساکشن بعد از عملیات از سوی دیگر خارج میشود و هرگز نباید این پودر ریسایکل شود کمپابی هایی که این کار را انجام میدهند حتما تاثیر منفی آنرا در کیفیت سند بلاست نشان میبینند.
بعد  ازسند بلاستینگ تیتانیوم برای اسید شویی ارسال میشود . دراینجا برای اینکه داخل فیکسچر آسیب نبیند باید سطح داخلی آن توسط تفلون پوشانده شود انجام این مرحله مستلزم صرف وقت و هزینه زیاد میباشد.پس از اسید شویی ایمپلنت شسته میشود وبرای بسته بندی ارسال میشوند بسته بندی هم از مراحل پر هزینه ایمپلنت محسوب میشود. پس از بسته بندی اولیه ایمپلنت برای استریل کردن با اشعه گاما ارسال میشود وسپس جهت بسته بندی نهایی و شماره سریال گذاری وارد آخرین مرحله تولید میشوند.
ایمپلنت ها  باید سند بلاست شوند تا سطح جانبی آن بزرگتر شود عمل سند بلاست تا 400 برابر سطح جانبی ایمپلنت را بزرگتر میکند و بنابراین تماس ایمپلنت و استخوان 400 برابر بیشتر میشود تشکیل استخوان در خلل و فرج ایمپلنت باعث میشود که ایمپلنت به استخوان جوش بخورد که به این پدیده استواینتگریشن گفته میشود درست مثل چسبیدن کامپوزیت به مینای دندان.
در استواینتگریشن پیوند شیمیایی بین تیتانیوم و استخوان وجود ندارد و اتصال فقط فیزیکی میباشد و این درگیری به اندازه ای زیاد است که تیتانیوم به استخوان کاملا جوش خورده به نظر میرسد طوری که بعد از زمان استواینتگریشن حدود 400 نیوتن نیرو لازم است تا ایمپلنت از استخوان جدا شود.
SLA یک روش قدیمی برای سند بلاست کردن ایمپلنت است که امروزه هم همین روش انجام میشود.(اتصال داخلی ایمپلنت)Implant Internal Connection

یعنی اینکه قسمت تحتانی تاج آن به درون ریشه وارد شود. امروزه بیشتر از این نوع ایمپلنت استفاده میشود چون  این نوع میتواند استتیک بهتری داشته باشد.
فقط در قطرهای 3 میلیمتر و کمتر امکان ایجاد اتصال  داخلی به  دلیل  قطر کم  فیکسچر وجود ندارد زیرا باعث ضعیف شدن بدنه ایمپلنت میشود و به همین خاطر است که  در این  قطر از اتصال خارجی استفاده میشود.

(اتصال خارجی ایمپلنت)Implant  External Connection

یعنی اینکه قسمت فوقانی ریشه به درون تاج وارد شود. از آنجاییکه داخل ایمپلنت تراشیده نمیشود ایمپلنت از مقاومت بیشتری برخوردار است هنوز هم بعضی از متخصصین برای دندانهای مولر از این نوع ایمپلنت استفاده میکنند.

Mini Implant

به ایمپلنت با قطر کمتر از  3 میلیمتر مینی ایمپلنت گفته میشود که برای موارد موقتی استفاده میشود مثلا برای 6 ماه تا یکسال.
تیتانیوم مورد استفاده در ایمپلنت پنج نوع میباشد که به هر کدام گرید یک تا پنج گفته میشود
گرید یک یعنی اینکه فلز از جنس  تیتانیوم  خالص است ویک بار آبدیده شده است آبدیده کردن به منظور مستحکم کردن ایمپلنت انجام میشود.
گرید دو یعنی دو بار آبدیده شدن وهمینطور تا به آخر به جز گرید پنج که یک غلط مصطلح است و در اینجا تیتانیوم آبدیده نشده ولی با ترکیب آلومینیوم و وانادیوم تبدیل به یک آلیاژ  سخت شده که از گرید چهار هم سخت تر است.
هر چه  گرید بیشتر شود تیتانیوم سخت تر خواهد بود و دربرابر فشارهای آکلوزالی مقاوم تر و هر چه خلوص تیتانیوم بیشتر باشد میزان استوانتگریشن بیشتر میشود پس بنا بر این بهترین گرید برای ساخت ایمپلنت گرید چهار است چون هم تیتانیوم خالص ساخته شده وهم از مقاومت خوبی برخوردار است.
برای قطر 3.3 و کمتر باید از آلیاژ تیتانیوم استفاده کرد که مقاومت بیشتری در برابر نیروهای آکلوزالی داشته باشد البته در نطر داشته باشید که   آلیاژ تیتانیوم 92 درصد خلوص دارد و8 درصد بقیه را آلومینیوم و وانادیوم تشکیل میدهد پس استوانتگریشن 8 درصد ضعیف تر بوده وباید در موقع استفاده در نظر گرفته شود.
در جهان منابع تیتانیوم زیادی وجود دارد که بهترین و خالص ترین متعلق به  ایالات متحده و سوییس است منابع تیتانیوم در چین و روسیه از خلوص کمتری برخوردارنداجزای تشکیل دهنده  ایمپلنت:


ریشه ( فیکسچر)
تاج    (آباتمنت)
کاور اسکرو
هیلینگ  آباتمنت
پیچ اتصال آباتمنت به فیکسچر
قطعات اتصال ریشه به دست دندان
پلاستیک آباتمنت برای ساخت آباتمنت با اشکال خاص و دلخواه


موارد استفاده از ایمپلنت

ایمپلنت را میتوان بجای موارد زیر استفاده کرد:
- جایگزین یک دندان از دست رفته
- جایگزین یک دندان از دست رفته
- جایگزین گروهی دندان ها بصورت بریج
- جایگزینی تمامی دندان های یک فک کامل
- ثابت نمودن دست دندان های لق       
جهت استفاده از مطلب فوق کد زیر را کپی و در وبلاگ یا سایت خود قرار دهید
کلمات مرتبط :
  
   
 کاربر گرامی به منظور ارسال نظرات عضویت در سایت الزامی است 
 
در صورت انتخاب کلید "تایید"انتخاب مورد نظر حذف کامل خواهد شد.