پوسیدگی های دندان حتی سطحی را جدی بگیریم

مقالات آموزشیدر صورت انتخاب کلید "تایید" خبر مورد نظر حذف کامل خواهد شد.

 
تعداد بازدید :1293 سه شنبه 2 اردیبهشت 1393

پوسیدگی های دندان حتی سطحی را جدی بگیریم

در این بخش از مجله دندانپزشکی می خواهیم در مورد پوسیدگی های دندان صحبت کنیم که بسیار هم مهم و حائز اهمیت هستند. پوسیدگی دندان ها حتی اگر سطحی هستند باید جدی بگیریم. شده تا بحال جلو آینه به شیار هائی که در روی دندانهایتان وجود داره دقت کرده و سیاه شدگی هائی بر روی آنها مشاهده کنید ….. ظاهراً احساس کرده اید که آنقدر مهم نیست که به فکرش باشید ؟! چون نه دردی دارید و نه حفره ای بر روی دندنهایتان هست که مشکلی برایتان ایجاد کند ؟! ….. یا شده که به دندانپزشک خود مراجعه کرده باشید و دندانپزشک بعد از معاینه لیستی از دندانهائی که پوسیده است را برایتان ردیف کند! و بگوید که : بایستی این دندانها را پر کنید …..؟!  


 


شما در ذهنتان باز هزار فکر ممکن است بکنید … مثلا اینکه ای بابا اینهمه پوسیده ؟ حتما دکتر میخواد برام خرج تراشی کنه ؟… یا اینکه من اصلا درد ندارم و یا اینکه یه ذره لکه سیاه که پر کردن نمیخواد و….. از این حرفا ….. خوب من میخوام بهتون بگم اگر از این افکار دارید بدونید که کاملا در اشتباه هستید؟! !!!!! چرا ؟ خوب شما رو به یک سفر علمی سیاحتی و تجارتی؟! میبرم تا بدونید که دارید اشتباه میکنید ….. تجارتی چرا ؟ خوب اگه تو این سفر متوجه مسائلی بشید که زودتر اقدام به ترمیم دندانها بکنید و عصب کشی و اینها دامنگیر شما نشه خوب سود اقتصادی نصیبتاه میشه دیگه؟!!!

 

این تصویر که در بالای این مطلب مشاهده کردید، دندانهای یک آقا پسر گل من گلی با کلاس ۱۷ ساله است تشریف آورده بودند با مامانشان برای چک کردن دندانها ؟ مشکل خاصی نداشتند بعد از معاینه حدود ۵ تا از دندانهایشان پوسیدگی داشت و وقتی به مامانش گفتم که حتما هر ۵ دندان را باید پر کنه این سوال تکراری را از من کرد که دکتر اینکه  درد نداره ….. گفتم خوب بهتره که درد نگرفته پرش کنید …. هزینه اش هم کمتره ….فرمودند که دکتر این که یه ذره است ممکنه که با مسواک زدن و این حرفا درست بشه؟؟ و….. کم مونده بود عصبانی بشم و به حالشان بگذارم که خودشون هر چی دلشون خواست بکنند …. ولی از آنجائی که بیمار خانوادگیم بودند و احساس کردم که اطلاعاتشون کم هست و الا از این حرفها نمیزدند شروع کردم به توضیح دادن و برایشون خیلی جالب بود ولی تا به چشم نمیدیدند باورش مشکل بود که این پوسیدگی ها یک ذره نیست بلکه پوسیدگی ماهیتش اینه که وقتی از شیار های دندان پوسیدگی شروع بشه دیگه از سطح دندان گسترش پیدا نمیکنه بلکه از داخل به گسترش خود ادامه میده و مثل یک کوزه که دهانه تنگی داره و بدنه وسیع  پوسیدگی هم از داخل دندان آنقدر ادامه پیدا میکنه تا به یک دیواره دیگه برسه و سطح بالائی دندان که از زیر خراب شده یهوی میریزه و بیمار متوجه حفره بزرگی در دندانش میشه و بعد میاد پیش ما و میگه که آقای دکتر فلان چیزو میخوردم دندونم شکست …. بابا بخدا دندان اینقدر استحکام داره که با هیچ چی نمیتونید بشکونیدش مگر اینکه یوسیدگی دندونو از زیر خراب کرده باشه و دندان ضعیف شده باشه ….. خلاصه بعد از این تو ضیحات راضی شدند پر کنند و جایزه من از این توضیحات این بود که اجازه دهند از مراحل کار عکاسی کنم؟!

این همان دندان پوسیده است که رویش را تراش داده و برداشته ام …. میبینید که یک شیار به ظاهر کم پوسیده در زیر چقدر پوسیدگی داشته …. مامان آقا پسر که از دیدن اینهمه پوسیدگی داشت شاخ درمیاورد؟! ….. شما چطور ؟! دستی به سرتان بکشید شاید؟!!!!!!!!……. (خوب مگه یک دکتر حق نداره نمک بریزه؟!….)…. خوب علت چیه که پوسیدگی اینهمه از زیر گشترش پیدا میکنه بدون اینکه در ظاهر معلوم کنه ؟ واقعیت اینه که چون سطح دندان دائماَ با غذا و مسواک در تماس هستش میکروبها در سطه دندان زیاد نیتوانند به تخریب دندان اقدام کنند ولی وقتی پوسیدگی ایجاد شد و میکربهائی که در عمق پوسیدگی جایگزین شدند دیگر از شر مسواک و سیستم جویدن بیمار در امان هستند؟! و به راحتی مشغول به کار … ولی چی ؟! …. در ظاهر ممکن هست که سالها ما با یک منظره ثابتی در روی دندانهایمان مواجه باشیم درحالی که در طی این مدت پوسیدگی از یک حفره نیم میلیمتری تبدیل به یک حفره ۷-۸ میلیمتری شده باشه ؟!

این هم تصویر همان دندان ولی بعد از برداشت کامل پوسیدگی  …. باز ببینید که از تعجب شاخ در نیاوردید ؟! …..  باور کنید تا عصب دندان کمتر از یک میلیمتر مونده بود یعنی اگه ۲-۳ ماه دیگه مونده بود سوراخ شدن عصب دندان و ایجاد درد شدید حتمی بود …… مامان آقا پسره که کلی از ما تشکر کرد که ما رو آگاه کردید و ….. از این حرفها ….. شما چطور ؟۱

 پس به قول معروف ای عزیز دل برادر زودتر برو دندوناتو پر کن که ثواب داره؟! …. برای ما هم کباب داره ؟!  …… انشاالله یک مقاله مفصلی دارم در مورد مراحل مختلف پوسیدگی …. مثل همان مقاله ای که  در مورد مراحل مختلف عصب کشی داشتم باز بقول معروف ….. بزودییییییییییییییییییی؟!

منبع: irandentist.info


      
جهت استفاده از مطلب فوق کد زیر را کپی و در وبلاگ یا سایت خود قرار دهید
کلمات مرتبط :
  
   
 کاربر گرامی به منظور ارسال نظرات عضویت در سایت الزامی است 
 
در صورت انتخاب کلید "تایید"انتخاب مورد نظر حذف کامل خواهد شد.