اورژانس‌هاي دندانپزشكي كدامند؟

مقالات آموزشیدر صورت انتخاب کلید "تایید" خبر مورد نظر حذف کامل خواهد شد.

 
تعداد بازدید :1150 پنج شنبه 28 فروردین 1393

اورژانس‌هاي دندانپزشكي كدامند؟

زماني كه ضربه، خونريزي، درد يا تورم غير معموا در ناحيه دهان ديده مي‌شود، به عنوان اورژانس دندانپزشكي تلقي مي‌گردد. در اين صورت بايد هرچه زودتر به دندانپزشك خود يا بيمارستان مراجعه كنيد.
ضربه‌هاي دنداني بيشترين گروه سني كه درگير ضربه‌هاي دنداني مي‌شوند سنين يك تا دو سالگي، زماني كه كودك راه رفتن را مي‌آموزد و نيز 7 تا 10 سالگي مي‌باشد. كودكاني كه دندانهاي جلو آمده دارند، همچنين افرادي كه در ورزش‌هاي تماسي مانند فوتبال، هندبال، بسكتبال، ... شركت مي‌كنند، احتمال ضربه به دندانهايشان بيشتر است. در اين گونه موارد كاربرد محافظ‌هاي دهاني به هنگام ورزش پيشنهاد مي‌شود.


 


كمك‌هاي اوليه براي دندانهاي شيري ضربه ديده:
1- ضربه در اين سنين عمدتاً بافت نرم را درگير مي‌كند كه بهتر است بافت آسيب ديده با آب شسته شود.
2- جهت جلوگيري از خونريزي، ناحيه صدمه ديده را با گاز يا پنبه به مدت پنج دقيقه فشار دهيد.
3- جهت درمان اورژانس هرچه سريعتر به دندانپزشك خود مراجعه كنيد.
كمك‌هاي اوليه براي دندانهاي دائمي ضربه ديده:
شايع‌ترين نوع ضربه به دندانهاي دائمي شامل شكستگي‌هاي تاج دنداني، جابجائي‌هاي به طرف لب يا زبان به همران سفتي دندان و خارج شدن دندان از حفره مي‌باشد.

1- در موارد شكستگي تاج با قطعه شكسته دنداني باقي مانده، مي‌توان آن را به وسيله موادي به دندان چسباند. بنابراين بهتر است قطعه شكسته شده را پيدا كرده در يك ليوان آب نگهداري كنيد سپس بلافاصله به دندانپزشك خود مراجعه نماييد در مورد شكستگي تاج دائمي حتي اگر علامتي نبود بايد به دندانپزشك مراجعه كرد.

2- زماني كه دندان كاملاً از حفره خود خارج شده است با نگه داشتن تاج دندان، آن را از زمين برداريد اگر دندان آلوده شده است به مدت 10 ثانيه زير آب به آرامي شستشو دهيد و به داخل حفره خود برگردانيد. اگر چنين كاري ممكن نيست بهتر است دندان را در يك ليوان شير قرار دهيد. در غير اين صورت دندان را در داخل دهان بين دندانها و گونه كودك قرار داده و بلافاصله به دندانپزشك مراجعه نماييد زمان رسيدن به دندانپزشك بسيار مهم است اگر بتوانيد در عرض 30 دقيقه پس از ضربه كودك خود را به دندانپزشك برسانيد شانس موفقيت در درمان حدود 90 درصد افزايش مي‌يابد.

3- حتي در مواردي كه دندان ضربه ديده است و هيچكدام از موارد فوق ديده نمي‌شود نيز مراجعه به دندانپزشك ضروري است صدمه به عصب دندان در عرض چند روز يا چند هفته مي‌تواند سبب تغيير رنگ آن گردد.

4- دردهاي شبانه
5- يكي ديگر از شايعترين اورژانس‌هاي دندانپزشكي، درد شبانه است؛ دردي كه در هنگام خواب به سراغ كودكتان مي‌آيد در آن هنگام بهتر است كودك از حالت خوابيده به وضعيت نشسته درآيد و سر كودك بالاتر قرار گيرد. پيش از مراجعه به دندانپزشك، شستشوي دهان با آب گرم و نيز كاربرد قرص مسكن جهت كاهش موقت درد پيشنهاد مي‌شود.


      
جهت استفاده از مطلب فوق کد زیر را کپی و در وبلاگ یا سایت خود قرار دهید
کلمات مرتبط :
  
   
 کاربر گرامی به منظور ارسال نظرات عضویت در سایت الزامی است 
 
در صورت انتخاب کلید "تایید"انتخاب مورد نظر حذف کامل خواهد شد.