دندانپزشکی ترمیمی و زیبائی

مقالات آموزشیدر صورت انتخاب کلید "تایید" خبر مورد نظر حذف کامل خواهد شد.

 
تعداد بازدید :1480 دوشنبه 26 مرداد 1394

دندانپزشکی ترمیمی و زیبائی

تخصصی در دندانپزشكی است كه به امر ترمیم و بازسازی دندانهای طبیعی و تأمین زیبایی ظاهری دندانهای فرد می پردازد.
● انواع ترمیمهای دندانی
۲ نوع ترمیم دندانی وجود دارد:
ـ مستقیم
ـ غیر مستقیم
▪ ترمیمهای مستقیم:
در یك جلسه، بلافاصله پس از تراش و آماده سازی حفره، در محل قرار داده می شوند، مثل آمالگام، گلاس آینومر، رزین آینومر و بعضی ترمیمهای رزین كامپوزیت.
▪ ترمیمهای غیر مستقیم:
معمولاً نیاز به دو یا چند جلسه درمان دارند. در جلسه اول، دندانپزشك دندان را تراش داده و آماده می سازد و از ناحیه ای كه باید ترمیم شود، قالبی تهیه می كند، قالب به لابراتوار دندانپزشكی فرستاده می شود كه ترمیم را در آنجا می سازد. در جلسه بعدی، دندانپزشك ترمیم آماده شده را به حفره با سمان می چسباند و در صورت لزوم آن را تصحیح می نماید. مثل اینله، انله، ونیرها، روكشها و بریج های ساخته شده از طلا، آلیاژ های فلزی، سرامیك یا كامپوزیت.
● ترمیم های دندانی مستقیم - یك جلسه ای
▪ ترمیم آمالگام
معمول ترین ماده ترمیمی است كه بیش از صد سال است كه استفاده می شود. ماده ای با دوام، با كاربرد آسان، بسیار مقاوم به سایش و نسبت به سایر مواد ارزانقیمت می باشد. به دلایل مذكور، سالها است این ماده ، بعنوان انتخاب اول در بسیاری از موارد، چه از نظر دندانپزشك و چه از نظر بیمار باقیمانده است. آمالگام بر اساس نظر بسیاری سازمانهای معتبر جهانی كه در رابطه با سلامت افراد كار می كنند، ماده ای بی خطر، قابل اطمینان و مؤثر در ترمیم دندان می باشد. به دلیل تحمل بسیار بالای آمالگام نسبت به نیروهای قوی جویدن ،بویژه در ترمیم دندانهای آسیا در خلف دهان كه نیروهای جویدن به شدت اعمال می شوند، توصیه می شود.
موارد بسیار اندكی از حساسیت افراد نسبت به آمالگام تا كنون گزارش شده است. معایب آمالگام عبارتنداز: حساسیت كوتاه مدت دندان نسبت به سرما و گرما پس از ترمیم دندان، رنگ نقره ای ترمیم كه از نظر زیبایی مطلوب نیست(بویژه هنگامی كه دندان ترمیم شده در ناحیه قدامی دهان باشد)، مشهود بودن ترمیم هنگام خندیدن و صحبت كردن شخص و بالاخره تراش دندان، دندانپزشك ممكن است در ترمیمهای آمالگام نسبت به سایر مواد ترمیمی میزان بیشتری از ساختمان دندان را بردارد تا آمالگام با دندان تطابق یابد.
▪ ترمیم كامپوزیت
كامپوزیت تركیبی از یك رزین آكریلیك و ذرات نرم شبیه شیشه می باشد كه ترمیمی همرنگ دندان را به ما می دهد. دوام و مقاومت به شكستگی كامپوزیت در حفرات كوچك تا متوسط با نیروهای جویدن متوسط خوب است. میزان كمتری از ساختمان دندان، در طی تراش دندان برای ترمیم با كامپوزیت برداشته می شود و این امر منجر به داشتن ترمیمی كوچكتر نسبت به آمالگام می شود. كامپوزیت ها با مواد چسبنده به ساختمان دندان متصل می شوندو دندان پزشك می تواندترمیم محافظه كارانه تری انجام دهد. در دندانهای تحت نیروهای مضغی شدید، ترمیمهای كامپوزیت مقاومت متوسطی نسبت به سایش دارند كه میزان آن كمتر از مقاومت آمالگام است. قیمت آن متوسط است و به سایز حفره ترمیمی و تكنیكی كه دندانپزشك برای جایگزینی آن در حفره انتخاب می كند، بستگی دارد. زمان لازم برای قرار دادن یك ترمیم كامپوزیت معمولاً بیشتر از آمالگام است. در ترمیم كامپوزیت باید بتوان حفره را در طی انجام ترمیم، خشك و تمیز نگهداشت. این نوع ترمیم ممكن است به مرور زمان دچار تغییر رنگ شود.
▪ نیومرها
گلاس آینومرها موادی همرنگ دندان هستند كه از مخلوط اسید آكریلیك و پودر شیشه نرم تهیه می شوند و برای ترمیم حفرات بویژه در سطح ریشه دندانها استفاده می شوند. گلاس آینومرها مقادیر اندكی فلوراید آزاد می سازندكه برای بیماران در معرض خطر بالای پوسیدگی ممكن است مفید باشد. میزان تراش دندان و در نتیجه وسعت ترمیم نهایی در ترمیم با گلاس آینومر كوچكتر از آمالگام است. گلاس آینومر در ترمیم های كوچك كه تحت فشارهای مضغی قوی نیست، استفاده می شود، چون مقاومت اندكی نسبت به شكستگی دارند، اغلب در حفرات كوچكی كه تحت فشار نیستند(بین دندانها) یا روی ریشه دندانها استفاده می شوند.
رزین آینومرها هم از فیلر شیشه و اسیدهای آكریلیك و رزین آكریلیك تشكیل شده اند. آنها نیز مقاومت كم تا متوسطی نسبت به شكستگی داشته و در ترمیم هایی كه تحت فشار نیست( بین دندانها) بكار می روند. آینومرها در سطوح اكلوزال دچار سایش زیادی می شوند. هم گلاس و هم رزین آینومرها رنگ طبیعی دندان را تقلید می كنند ولی شفافیت مینا را ندارند. هردو بخوبی توسط بیماران تحمل می شوند و به ندرت واكنش آلرژیك دیده شده است.
● ترمیم های دندانی غیر مستقیم(دو یا چند جلسه ای)
گاهی بهترین درمان برای یك دندان، استفاده از ترمیمی است كه در یك لابراتوار از یك قالب ساخته شده است. روكش تمام سطوح جونده و سطوح طرفی دندان را می پوشاند. اینله كوچكتر است و داخل دندان قرار می گیرد. انله بزرگتر از اینله ولی مشابه آن می باشد و قسمتی یا تمام سطح جونده دندان را می پوشاند. قیمت ترمیم های غیر مستقیم معمولاً بالاتر از ترمیم های مستقیم است كه این امر به دلیل تعداد و طول مدت جلسات كاری و هزینه لابراتوار می باشد.
▪ كامپوزیت غیر مستقیم
روكش، اینله و انله ممكن است در لابراتوار از كامپوزیت ساخته شوند. این مواد مشابه ترمیم های مستقیم كامپوزیت و به رنگ دندان می باشد. مزیت كامپوزیت های غیر مستقیم این است كه آنها باعث سایش دندانهای مقابل نمی گردند. مقاومت و دوام آنها به اندازه پرسلن یا ترمیم های فلزی نیست و بیشتر مستعد سایش و تغییر رنگ می باشند.
● ترمیم های همرنگ دندان
▪ پركردگی های همرنگ دندان كدامند؟
عمده پركردگیهای همرنگ دندان از مواد پلاستیكی سختی بنام رزین های كامپوزیتی ساخته شده اند كه رنگ و ظاهری شبیه به دندان دارند. این مواد ترمیمی كمتر به چشم آمده و بسیار مورد علاقه و درخواست بیماران می باشند. از دیگر مواد همرنگ دندان، از گلاس اینومرها می توان نام برد.
▪ مزایای پركردگیهایی همرنگ دندان چیست؟
رزین هایی كامپوزیتی همرنگ دندان بوده و بسیار طبیعی تر از سایر پركردگیها می باشند. بیمار با اعتماد به نفس و اطمینان بیشتری می تواند بخندد، صحبنت كند و غذا بخورد. گلاس اینومرها با دندان پیوند شیمیایی داشته و به عبارت دیگر با آن تركیب شده و از خود فلوراید آزاد می نمایند كه از عود پوسیدگی جلوگیری می كند.


       
جهت استفاده از مطلب فوق کد زیر را کپی و در وبلاگ یا سایت خود قرار دهید
کلمات مرتبط :
  
   
 کاربر گرامی به منظور ارسال نظرات عضویت در سایت الزامی است 
 
در صورت انتخاب کلید "تایید"انتخاب مورد نظر حذف کامل خواهد شد.