بخش اول:دهان و ارتباط آن با سلامتی بدن

مقالات آموزشیدر صورت انتخاب کلید "تایید" خبر مورد نظر حذف کامل خواهد شد.

 
تعداد بازدید :2309 پنج شنبه 20 آذر 1393

بخش اول:دهان و ارتباط آن با سلامتی بدنسلامت دهان و سلامت قلب


نتایج پژوهش های متعدد نشان داده است که التهاب لثه ها می تواند باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و حتی سکته مغزی شود. به عقیده محققان، بیماری های مربوط به لثه می تواند باعث افزایش التهاب در بدن شده و در نهایت منجر به بیماری های قلبی عروقی شود.
قلب|دهان|دیابت|نوزاد

 


به گزارش آکادمی دندانپزشکی کانادا، افرادی که از بیماری های پریودنتال (بیماری ناشی از عفونت و التهاب که در لثه و استخوان های اطراف دندان ها بروز می کند) رنج می برند، بیشتر در معرض خطر بیماری های قلبی عروقی بوده و دو برابر بیشتر از بقیه در معرض سکته قلبی قرار می گیرند.سلامت دهان و دیابت

معمولا بیماران دیابتی بیشتر در معرض خطر بیماری های مربوط به لثه قرار می گیرند. اما نتایج پژوهش های جدید نشان داده است که بیماری های جدی مربوط به لثه ها نیز می توانند در ابتلا به دیابت موثر باشند، به خاطر اینکه روی کنترل قند خون تاثیر منفی می گذارند.

 به عقیده محققان کانادایی، بیماری پریودنتال یک بیماری عفونی است و باکتریی ها باعث تولید سمومی می شوند که متابولیسم کربوهیدرات ها را تحت تاثیر قرار می دهند. از طرف دیگر این باکتری های بیماری زا می توانند باعث افزایش حالت مقاومت به انسولین سلول ها شده و در نتیجه میزان قند خون را افزایش دهند.

 در نتیجه توصیه می کنیم برای پیشگیری از ابتلا به دیابت علاوه بر کنترل وزن و کاهش مصرف مواد قندی و افزایش تحرک بدنی، به سلامت و بهداشت دهان و دندان تان نیز اهمیت ویژه ای بدهید، بخصوص اگر خودتان را مستعد ابتلا به این بیماری می دانید.سلامت دهان و سلامت مادر و نوزاد

نتایج پژوهش ها نشان می دهند که خانم های باردار مبتلا به بیماری پیشرفته لثه، بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت بارداری، زایمان زودرس و یا تولد نوزادانی کم وزن قرار می گیرند. به همین جهت مراجعه منظم به دندانپزشک در دوران بارداری از اهمیت بالایی برخوردار است.

متاسفانه نوزادان نارس و یا کم وزن، بیشتر به مشکلاتی مانند مشکلات رشدی، آسم، ورم گوش، ناهنجاری های مادرزادی و اختلالات رفتاری دچار شده و بیشتر در معرض مرگ و میر قرار می گیرند. به همین دلیل رعایت بهداشت دهان و دندان، نه تنها روی سلامت مادر بلکه روی سلامت نوزادان نیز تاثیر می گذارد.      
جهت استفاده از مطلب فوق کد زیر را کپی و در وبلاگ یا سایت خود قرار دهید
کلمات مرتبط :
  
   
 کاربر گرامی به منظور ارسال نظرات عضویت در سایت الزامی است 
 
در صورت انتخاب کلید "تایید"انتخاب مورد نظر حذف کامل خواهد شد.