نکات بهداشتی دندانپزشکی برای بیماران دیابتی

مقالات آموزشیدر صورت انتخاب کلید "تایید" خبر مورد نظر حذف کامل خواهد شد.

 
تعداد بازدید :2196 پنج شنبه 27 شهریور 1393

نکات بهداشتی دندانپزشکی برای بیماران دیابتی

اگر شما دیابت دارید، باید از  دهان و دندانتان مراقبت کنید چون  افراد مبتلا به دیابت در معرض ابتلا به عفونت های دهان، به ویژه  بیماری پریودنتال (لثه) می باشند. بیماری پریودنتال می تواند  به لثه و استخوان  آسیب برساند و به مشکلات دردناک  در جویدن منجر شود . برخی از افراد با بیماری جدی  لثه مواجه میشوند ودندان های خود را از دست می هند.

کاهش حجم یا میزان اثر هورمون انسولین سبب افزایش قند خون بدن می شود. این بیماری که در اصطلاح پزشکی، دیابت نام دارد، در میان عامه به «بیماری قند» مشهور است. افزایش میزان قند خون می تواند به قسمت های مختلف بدن نظیر قلب، عروق، کلیه و چشم صدماتی وارد کند. همچنین می تواند سلامت دهان و دندان را به مخاطره بیاندازد و آن ها را مستعد صدمات و بیماری های مختلفی کند.

افزایش قند خون توانایی سیستم دفاعی بدن در برابر میکروب ها را کاهش می دهد و روند ترمیم زخم را کند می کند؛ تا به علت اهمال و کوتاهی افراد دیابتی در رعایت بهداشت دهان و دندان، در معرض ابتلا به بیماری های پیشرفته لثه و پوسیدگی منتشر دندان ها قرار بگیرند.دیابت چگونه به دهان و دندان صدمه می زند؟

مشکلات دهان و دندان ممکن است در هر شخصی ایجاد شود. یک لایه نازک چسب ناک با میکروب های زیاد، به نام پلاک، روی سطح دندان ها ساخته می شود. قند خون بالا به رشد میکروب ها کمک بیشتری می کند، و به دنبال آن لثه ها قرمز، ملتهب و متورم می شوند. قرمزی و خون ریزی لثه ها حین مسواک زندن یکی از اولین نشانه های بیماری لثه ها است. بیماری لثه می تواند منجر به عفونت لثه و استخوان های نگهدارنده دندان شود. با پیشرفت التهاب لثه از سطح دندان دور می شود و دندان ها سست می شوند. سیگار کشیدن مخصوصا در افراد بالای چهل و پنج سال می تواند این روند تخریبی را تشدید کند.


نشانه های صدمه به بافت دهان و دندان چیست؟
   قرمزی، تورم و التهاب لثه                                                                                                                 
    خون ریزی از لثه ها، به صورت خود  به خود، حین مسواک زدن یا بعد از بیدار شدن از خواب
    لق شدن یا حساس شدن لثه ها
    بوی بد دهان


چگونه می توان سلامت دهان و دندان را حفظ کرد؟

    تا آنجا که ممکن است سطح قند خون را در حد طبیعی نگه دارید
    به صورت مستمر به دندان پزشک مراجعه کنید؛ حتی اگر مشکلی در دهانتان ندارید. او را در جریان ماری خود قرار دهید و از او بخواهید توصیه های بهداشتی لازم را به شما داشته باشد
    شیوه درست مسواک زدن و نخ کشیدن دندان ها را از دندان پزشک بیاموزید و آن ها را هر روز به کار ببندید
    اگر در دهانتان زخم، قرمزی، خون ریزی یا تحلیل لثه، زخم عفونی یا زخم ناشی از دندان مصنوعی مشاهده کردید، به دندان پزشک مراجعه کنید و تا بهبود کامل مساله را پی گیری کنید.
    سیگار کشیدن را ترک کنید، مگر اینکه بخواهید دندان ها را زود تر از موقع از دست بدهید!


در مطب دندان پزشکی چه باید کرد؟

    در اولین ملاقات با دندان پزشک او را در جریان بیماری خود قرار دهید
    با اگاهی کامل از میزان قند خونتان به ملاقان دندان پزشک بروید. چراکه برای انجام برخی درمان های دندان پزشکی در بیماران با قند بالا محدودیت هایی وجود دارد یا باید ملاحظات خاصی را (نظیر مصرف آنتی بیوتیک پیش از درمان) رعایت کرد.
    داروهای خود را پیش از مراجعه به دندان پزشک مصرف کنید تا قند شما در حد طبیعی باشد.
    مصرف داروهایی که قند خون را کاهش می دهند، ممکن است منجر به افت بیش از حد قند خون و بروز شوک هایپوگلیسمی و بیهوشی شود. برای پرهیز از این اتفاق در حین درمان دندان پزشکی با خود دارو یا غذا همراه داشته باشید.
دندانپزشکی بیماران دیابتی

       
جهت استفاده از مطلب فوق کد زیر را کپی و در وبلاگ یا سایت خود قرار دهید
کلمات مرتبط :
  
   
 کاربر گرامی به منظور ارسال نظرات عضویت در سایت الزامی است 
 
در صورت انتخاب کلید "تایید"انتخاب مورد نظر حذف کامل خواهد شد.