جراحی | drmhosseini.com

پیوند استخوان

تامین بافت نرم و سخت مناسب از عوامل کلیدی در انجام ایمپلنت می‌باشد. استخوان آلوئول به علل متعدد ممکن است از دست برود و مواد متعددی جهت بازسازی آن پیشنهاد گردیده است که استخوان اتوژن بهترین انتخاب می‌باشد . طبق تحقیقات انجام شده استخوان اتوژن با منشا Intramembranous از منشا Endochondral مناسب تر بوده که از جمله علل آن تحلیل کمتر و زمان ترمیم کوتاهتر می‌باشد .

جراحی دندان های نهفته
دندان عقل نهفته به دلیل ایجاد عوارض مشکل ساز گوناگون، باید جراحی و از محیط دهان خارج گردند.نهفتگی دندان های عقل به صورت های گوناگونی می باشد که بطور کلی می توان گفت یا بصورت کاملا نهفته و یا نیمه نهفته است. دندان های عقل نهفته میتوانند باعث تحلیل ریشه دندان های مجاور گردند. و یا اینکه در اطراف آن ها کیست و تومور های خوش خیم تشکیل گردد. که نهایتا منجر به تخریب استخوان فک میگردند.
دندان های نیمه نهفته نیز معمولا به دلیل گیر غذایی در اطرافشان و عدم امکان تمیز نمودن آنها دچار پوسیدگی و عفونت لثه شده و مشکلات زیادی رابرای بیمار ایجاد می نمایند.
در مواردی که دندان های عقل به صورت کامل در دهان روییده شده نیز گاهی اوقات ایجاد تماس های زودرس در بین دندان ها می نمایند که موجب ایجاد درد در ناحیه مفصل فک و گوش نموده و باعث تخریب مفصلی می شوند. لذا با توجه به موارد پیش گفت در اکثر موارد دندان های عقل را باید خارج نمود. البته در مورد سایر دندان های نهفته در محیط دهان نیز نیز این موارد صدق می کند.

جراحی کیست ریشه دندان
در مواردي كه درمان معالجه ريشه دندان به شكست مي انجامد، هنوز مي توان دندان را نجات داد. در اين موارد بعد از انجام بيحسي، دندانپزشك بافت لثه را به آرامي كنار زده و بافتهاي آماسي انتهاي ريشه را خارج نموده و يك پركردگي نيز در ته ريشه جهت ممانعت از عود ضايعه قرار مي دهد.جراحی سینوس لیفت (Sinus Lift)
این جراحی به منظور فراهم آوردن حجم کافی از استخوان در مناطق خلفی فک بالا (محل دندانهای آسیای کوچک و بزرگ بالا) برای قرار دادن ایمپلنت استفاده می شود. با از دست رفتن دندانهای طبیعی در این ناحیه، کف سینوس به تدریج به طرف سقف دهان گسترده شده و به آن نزدیک می شود، بطوری که پس از مرور زمان، تنها یک لایه استخوانی نازک، دهان را از سینوس جدا می کند.
این بستر ضعیف، ضخامت و استحکام کافی برای قرارگیری ایمپلنت را ندارد. بنابراین با انجام جراحی سینوس لیفت که به معنای بالا بردن سینوس می باشد، مقداری از مواد پیوند استخوان در سینوس قرار گرفته و کف سینوس بین 2 تا 20 میلی متر بالا برده می شود.

جراحی لثه و پریودنتال(Gum Grafting)
بیماریهای پریودنتال همان بیماریهای لثه هستند که می توانند لثه و استخوان اطراف دندان را مبتلا سازند. شما ممکن است به آن مبتلا باشید اما اطلاعی از بیماری خود نداشته باشید چرا که علائم اولیه خاصی وجود ندارد مگر خونریزی و قرمزی لثه ها هنگام مسواک زدن و بوی بد دهان. به هر حال هر چه بیماری پیشرفت می کند، علائم مشخص تر شده که اگر بدون درمان رها گردند بیماری پریودنتال می تواند منجر به لقی دندانها، تحلیل لثه ها و در نهایت از دست دادن دندان شود.